Dlaczego bezpieczniej sporządzić testament u notariusza

Większość z nas zadaje sobie pytanie, co stanie się z naszym majątkiem po śmierci? Zgodnie z obowiązującym prawem, majątek spadkowy podlega dziedziczeniu z mocy ustawy lub na podstawie testamentu. Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, to jego majątek dziedziczy najbliższa rodzina, w kolejności i w udziałach uregulowanych w Kodeksie cywilnym.

Co zrobić, żeby po naszej śmierci cały spadek bądź tylko niektóre jego składniki przypadły konkretnej osobie? W takiej sytuacji sporządzenie testamentu może okazać się konieczne.

Notariusz przygotuje testament z dbałością o zgodność jego zapisów z obowiązującym prawem, co daje większą aniżeli w przypadku testamentu własnoręcznego gwarancję, że wola testatora zostanie zachowana, a interesy naszych najbliższych należycie zabezpieczone.

Testament notarialny gwarantuje bezpieczeństwo ostatniej woli testatora także dlatego, że jako dokument urzędowy, korzysta z domniemania prawdziwości (autentyczności) oraz domniemania zgodności z prawdą tego, co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Notariusz ma obowiązek odczytać testament i wyjaśnić jego treść, a przede wszystkim zadbać o to, żeby testator był świadomy i działał bez przymusu. W konsekwencji podważenie testamentu notarialnego jest z reguły bardzo trudne.

Poza tym, oryginał testamentu notarialnego jest przechowywany u notariusza – co do zasady przez dziesięć lat (po upływie tego okresu notariusz przekazuje oryginały aktów notarialnych do archiwum państwowego). Oznacza to, że nawet jeżeli zgubimy otrzymany od notariusza wypis testamentu lub zostanie on zniszczony, nie ma to wpływu na ważność testamentu bowiem oryginał testamentu jest bezpieczny w kancelarii notarialnej.